20131107/192-btso-egitim-vadisi-527b63749982a.jpg

BTSO Eğitim Vadisi

Atıcılar Mahallesi, BTSO Osmangazi - Osmangazi / Bursa 0 (224) 216 05 89,
http://btsohsl.meb.k12.tr/
  • Mekan Detayları
  • Harita
Eğitime Yüzde Yüz Destek" kampanyası çerçevesinde hayata geçirilen ve Bursa Valiliği tarafından belirlenen arazi üzerine kurulan "BTSO Eğitim ve Spor Vadisi" projesinin protokol töreni 2 Ağustos 2004 tarihinde Vali Oğuz Kağan Köksal ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez tarafından imzalandı.

Atıcılar Mahallesi'nde Bursa Valiliği tarafından inşa ettirilen "Sevgi Köyü" ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün spor kompleksiyle entegre biçimde inşa edildi. Bursa'nın en büyük eğitim yatırımı olan Kampüs, birçok özel okulda dahi bulunmayan sosyal tesisleri, spor ve eğitim alanlarıyla Türkiye'ye örnek bir kombine eğitim merkezi olma özelliği taşıyor.

Osmangazi İlçesi Atıcılar Mahallesinde Mülkiyeti İl Tüzel Kişiliğine ait 130.000 m2 arsa üzerine inşa edilen Kampüs'te, 28 bin metrekarelik alanda, 12 derslikli spor lisesi, 12 derslikli sosyal bilimler lisesi, 24 derslikli genel lise, 12 derslikli endüstri meslek lisesi, 24 derstlikli ilköğretim okulu, 100 öğrenci kapasiteli ana okulu, 500 öğrenci kapasiteli otistik çocuklar eğitim merkezi, 400 öğrenci kapasiteli üstün zekalı çocuklar bilim sanat merkezi, 100 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu, 200 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu, bir kapalı spor salonu ve 400 kişilik çok amaçlı salon yer alıyor.

Temeli 2005 yılı Ocak ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Kampüs, 20 Eylül 2006 tarihinde yine Başbakan Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Toplam 6 bin 500 öğrencinin toplam 14 ayrı eğitim ve spor tesisinde öğrenim göreceği Eğitim Vadisi'ne açılışı ile birlikte "BTSO Eğitim Kampüsü" adı verildi.

Kampüs'teki okulların isimleri
BTSO Yönetim Kurulu, Oda'nın 117 yıllık geçmişine gösterdiği vefayı temsilen BTSO EĞİTİM KAMPÜSÜ'nde bulunan toplam 14 eğitim ve spor tesisine Oda'nın kurucusu Osman Fevzi Efendi ve bugüne kadar yönetim kurulu başkanlığı görevini yapan 12 yöneticisinin adını verme kararını aldı. Aynı karar çerçevesinde, projenin fikir babası olan dönemin Bursa Valisi ve halen İzmir Valiliği görevini yürüten Oğuz Kağan Köksal'ın adı da bir tesise verildi.

Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği Türkiye'nin ilk ve orta eğitim düzeyindeki en büyük eğitim yatırımlarından biri olan "BTSO EĞİTİM KAMPÜSÜ"nde yer alan 14 eğitim ve spor tesisinin isimleri şu şekilde belirlendi:

1- BTSO Osman Fevzi Efendi Müşterek Tesisleri
2- BTSO Sait Ete İlköğretim Okulu
3- BTSO Baha Cemal Zağra Otistik Çocuklar Okulu
4- BTSO Hayri Terzioğlu Endüstri Meslek Lisesi
5- BTSO Hasan Alkoçlar Anaokulu
6- BTSO Kamil Tolon Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi
7- BTSO Abdi Biçen Tribünlü Spor Salonu
8- BTSO Hüseyin Sungur Lisesi
9- BTSO Selahattin Aktar Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu
10- BTSO Mehmet Şener Spor Salonu
11- BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi
12- BTSO M. Mutlu Uraz Spor Salonu
13- BTSO Celal Sönmez Spor Lisesi
14- BTSO Oğuz Kağan Köksal Çok Maksatlı Salonu.