20140704/223-sumbullu-bahce-konagi-53b6625d30701.jpg

Sümbüllü Bahçe Konağı

Kuruçeşme Mahallesi Orhangazi Çıkmazı No:10 Tophane - Osmangazi / Bursa 0224 221 90 02

  • Mekan Detayları
Eski Bursa'nın tam kalbinde küllerinden yeniden doğan Sümbüllü Bahçe Konağı, sizi kartpostallardaki Bursa'ya çağırıyor. Tarihi hisar bölgesinin en nadide köşesinde, Orhangazi ve Osmangazi Türbeleri'nin hemen yanındaki dar sokağın sonundaki konak; yıllar sonra kapılarını büyük bir misafirperverlikle açıyor.

Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneğini temsil eden ve altı ayrı yapıdan oluşan Sümbüllü Bahçe Konağı, eşsiz manzarası ve muhteşem mimarisiyle Tophane sırtlarında göz kamaştırıyor.

Osmanlı motiflerinin kullanıldığı mekanın tarihi dokusu, Bursa'nın eşsiz manzarasıyla birleşince, Bursa'da muhakkak görülmesi gereken nadide bir mekan olarak yerini almıştır.

Konağın kuzeyinde Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna ait tarihi bir yapı, güneyinde Balibey Hanı, batısında Orhangazi ve Osmangazi'nin Türbeleri ve doğusunda Tophane yamaçlarının altında Cemal Nadir Caddesi yer alıyor. Sümbüllü Bahçe Konağı'nın bahçesi eşsiz Bursa manzarasına hakim konumuyla sosyal ve kültürel buluşmalar için farklı bir adres.

İçerisinde tam bir Osmanlı Mutfağı cevherini barındırıyor. Her şey Osmanlı Mutfağına uygun. Konağın eşsiz mutfağından çıkan Sakızlı Kebap, Toyga Çorbası, Saray Muhallebisi, Osmanlı Çayı, Sümbüllü Tarçınlı Şerbet mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.