20131001/34-tayyare-kultur-merkezi-524aa4024b29d.jpg

Tayyare Kültür Merkezi

Osmangazi, Atatürk Cd, 39-45, 16020 Orhanbey, , Türkiye - Bursa - Osmangazi / Bursa 0 224 220 88 47

  • Mekan Detayları
  • Harita
Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema-tiyatro-konser salonları arasında yer alan Tayyare Kultur Merkezi, unlu mimar Arif Hikmet Koyunoğlunun projesi doğrultusunda Tayyare Cemiyeti (Turk Hava Kurumu) tarafından yaptırılmış ve 1932 yılında hizmete açılmıştır.

1945 yılında Bursa Belediyesi tarafından satın alınan bina, uzun yıllar sinema ve hizmet binası olarak kullanılmış, 1991 yılında özgun biçimine geri döndurulmek amacıyla restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.Tayyare Kultur Merkezi Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi eserleri arasında, en sade ve guzel örneklerinden birisidir.1995 yılında tamamlanan çalışmalar sonucunda Tayyare Kultur Merkezi adıyla hizmete sunulan bina, 700 kişilik konser-gösteri, 4 sergi, 100 kişilik toplantı salonları ile Bursa kultur yaşamında yerini almıştır. Tayyare Kultur Merkezi, sofitalı sahne sistemi, ses-ışık-projeksiyon ve sinema ile aynı anda 3 dilde çeviri yapma olanağı veren simultune sistemlerinin yanı sıra kulis, seminer ve toplantı odaları, teknik odalar, fuaye ve kokteyl salonu ile çok amaçlı kullanımlara yönelik olarak hizmet vermektedir.

Buyuk Salon

700 kişi izleyici kapasitesi olan buyuk salon tam ses ve ışık sitemi ile donatılmıştır. Belediye etkinliklerinin yanı sıra özel etkinlikler için kiraya verilmektedir.

Toplantı Salonu

Kulturel, sanatsal, bilimsel uluslararası kongreler, konferans, toplantı, söyleşi, panel, seminerler gerçekleştirilmektedir.

  

Bu Mekandaki Kaçırdığınız etkinliklerden bazıları

Tayyare Kültür Merkezi geçmiş etkinlikleri